Czym jest budynek inwentarski?

izolacja budynku inwentarskiegoBudynek inwentarski jest budynkiem stworzonym dla zwierząt gospodarskich. Definicja ta może różnić się w zależności od praktyki budowlanej w konkretnym kraju. W Polsce wyróżniamy tu zazwyczaj trzy formy zabudowy.

Pierwszą z nich jest budowla pawilonowa charakteryzująca się wolnostojącymi, pojedynczymi budynkami które mogą tworzyć układ rzędowy, pierścieniowy, grzebieniowy, gwiaździsty lub wachlarzowy.

Drugą jest forma blokowa, w przypadku której wszystkie budynki są ze sobą połączone przestrzennie w jedną całość. Pewnym jej rozwinięciem jest również forma monoblokowa, w której wszystkie elementy całego kompleksu zlokalizowane są tylko w jednym budynku. Rozwiązania technologiczne i przestrzenne stosowane w takich obiektach są zwykle uzależnione od gatunku hodowanych w nich zwierząt oraz kierunku produkcji gospodarstwa.

W przypadku hodowli bydła stosowane są budynki takie jak jałowniki, obory, bukaciarnie, cielętniki. Dla trzody chlewnej są to odchowalnie prosiąt, chlewnie, wychowalnie loszek, tuczarnie, warchlakarnie. Dla owiec: owczarnie, wychowalnie młodzieży, tuczarnie jagniąt, tryczniki. Dla kur: kurniki, brojlernie, wychowalnie. Dla indyków: brojlernie, indyczniki reprodukcyjne, wychowalnie. Dla kaczek kaczniki, a dla gęsi gęśniki. Aby uzyskać zadowalające wyniki w hodowli zwierząt konieczne jest stworzenie w takich obiektach odpowiednich warunków mikroklimatycznych. Z tego też powodu projektuje się je w taki sposób, aby temperatura, wilgoć czy oświetlenie jakie w nich panują odpowiadały potrzebom konkretnego gatunku. Do ich ocieplania zazwyczaj stosowana jest pianka poliuretanowa, która sprawdza się w takich warunkach idealnie.

Najnowsze wpisy

Popularne wpisy

O nas

Jako wykwalifikowani specjaliści w aplikacji piany izolującej polecamy się wszystkim tym, którzy pragną ocieplić swoje cztery kąty. Nasze usługi objęte są gwarancją poprawnego wykonania nawet najtrudniejszego projektu. Stawiamy na ekologię i trwałość stosowanych przez nas rozwiązań. Nieskromnie uważamy, że należymy do najlepszych w swojej branży. Przekonaj się o tym sam!

Powiązane wpisy